Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 lipca 2024 06:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Największa inwestycja ostatnich lat w Mikołowie wchodzi w decydującą fazę.

Za półtora roku centrum Mikołowa znacząco będzie się różniło od dzisiejszego. Powstaje węzeł przesiadkowy, a wraz z nim przebudowany będzie układ drogowy Prusa – Wyzwolenia – Miarki. Centrum przesiadkowe będzie miejscem służącym mikołowianom i mieszkańcom blisko stutysięcznego powiatu mikołowskiego. Zaparkujemy tu swój samochód, motocykl czy rower, by przesiąść się na transport publiczny – kolejowy lub autobusowy.
Największa inwestycja ostatnich lat w Mikołowie wchodzi w decydującą fazę.

 

W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap inwestycji. Była to budowa łącznika pomiędzy ul. Waryńskiego i Kolejową. To odcinek długości 470 metrów, poprawiający skomunikowanie obszarów Rety z centrum miasta oraz alternatywny objazd dla odcinka Prusa - Katowicka. Wybudowano także parking na 200 pojazdów, który będzie służył do obsługi przyszłego centrum.

 

W styczniu rozpoczął się drugi etap prac. To etap - można powiedzieć - zasadniczy, bowiem powstanie nowa płyta dworca autobusowego, estetyczne i nowoczesne wiaty przystankowe, nowe zatoczki, wjazdy i wyjazdy, mała architektura – ławki, parasole, punkty sprzedaży biletów czy dynamiczne systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się z rozkładem jazdy i siecią komunikacyjną. Poglądowe wyobrażenie na ten temat daje poniższa wizualizacja. Zakład Usług Komunalnych zadba o nowe nasadzenia i piękną zieleń. Płyta nowego dworca będzie nieco przesunięta w stosunku do obecnej. Ma to związek z przebudową ulicy Prusa (która na pewnym odcinku zostanie poszerzona) oraz z budową nowych rond – w tym dużego turbinowego (III etap inwestycji). Kontynuowane są zaawansowane rozmowy z PKP na temat przebudowy i poszerzenia wiaduktu nad ul. Wyzwolenia.

 

- Chcemy wykorzystać prawdopodobnie ostatnią szansę na pozyskanie tak dużego dofinansowania zewnętrznego i stworzenie mieszkańcom Mikołowa i powiatu możliwości komfortowego podróżowania. Nie mamy pewności czy podobne inwestycje będą miały szansę być wpierane przez środki zewnętrzne w przyszłości. W całej Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powstają węzły przesiadkowe, które będą tworzyły spójną sieć. Mikołów nie zostaje w tyle, ale staje się częścią tej siatki – tłumaczy Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa.

 

Aby można było realizować budowę nowego dworca autobusowego, konieczne było przygotowanie terenu, w tym wycinka krzewów i drzew. Przeprowadzona została inwentaryzacja tak, by wyciąć jedynie te, w przypadku których zachodzi taka konieczność. Z jednej strony jest to związane z nowym położeniem wiat przystankowych, z drugiej z prowadzeniem mediów w ziemi. Oczywiście prowadzone będą nasadzenia zastępcze i to w ilości zwielokrotnionej. Warto przypomnieć, że od 2017r. w Mikołowie posadzono ponad 10 tys. nowych drzew, a do 2022r. (800-lecie miasta) ma ich przybyć łącznie 40 tys. Sama inwestycje również przynosi efekt ekologiczny - służy ograniczaniu ruchu drogowego na rzecz transportu publicznego. Przyczynia się także do rozładowywania korków, w których stojące samochody spalinami bezpośrednio zanieczyszczają centrum miasta.

 

Inwestycja ta to bardzo duże wyzwanie, nie tylko dla gminy, ale dla wszystkich interesariuszy. To działanie na styku wielu instytucji: Polskich Kolei Państwowych, Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolii, Starostwa Powiatowego w Mikołowie, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Infrastruktury, czy naszych lokalnych służb Pogotowia, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

 

Budowa centrum przesiadkowego to projekt, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze w 2016r. Koszt całej inwestycji, a więc budowy nowego dworca autobusowego, połączeń drogowych, poszerzenie ul. Prusa oraz budowa nowego parkingu to ponad 23 mln złotych. Realizacja zadania jest możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej (ponad 13 mln złotych) oraz Funduszu Dróg Samorządowych (2,7 mln zł).

 

Informacje o ewentualnych utrudnieniach drogowych, które spodziewane są wiosną, można będzie otrzymywać po przesłaniu zgłoszenia na adres: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama