Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 3 lipca 2024 15:19
PRZECZYTAJ!

Mały ZUS plus 2024 - kto skorzysta?

Mały ZUS Plus to rozwiązanie dostępne dla przedsiębiorców, pozwalające korzystać z ulgi w opłacaniu składek. Ta kwestia interesuje wielu przedsiębiorców, którzy pragną korzystać z udogodnień podatkowych. Czy Nowy Ład wprowadza w 2024 roku zmiany w tym zakresie? Co warto wiedzieć o Małym ZUS-ie Plus 2024?
  • 16.02.2024 12:28
Mały ZUS plus 2024 - kto skorzysta?

Mały ZUS Plus 2024

Okazuje się, że Mały ZUS Plus 2024 jest dostępny jedynie dla części przedsiębiorców. Od 2020 roku przedsiębiorcy chcący postawić na taką opcję, nie mogą uzyskiwać przychodu powyżej 120 tysięcy złotych w danym roku kalendarzowym. Ten warunek ma prawo bytu także w 2024 roku! Jeśli chodzi o inne istotne warunki, uprawniające do korzystania z ulgi w opłacaniu składek, pozostają one bez zmian. Ustawa wskazuje, że roczny limit przychodu powinien zostać pomniejszony proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności gospodarczej w roku poprzednim. Pamiętajmy o tym, że wynik trzeba zaokrąglić do pełnych groszy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zgłoszenie do Małego ZUS-u Plus

Jak zgłosić się do Małego ZUS-u Plus? Niezwykle ważne jest zgłoszenie się w odpowiednim terminie i z danym kodem tytułu ubezpieczenia. To zadanie musimy wykonać do końca stycznia, w przypadku uzyskania prawa do Małego ZUS-u Plus od 1 stycznia. Rejestracja odbywa się kodem 05 90 lub 05 92, jeżeli przedsiębiorca posiadał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dodatkowo przedsiębiorcy zatrudnieni na etacie muszą zgłosić się do małego ZUS-u wtedy, gdy w trakcie roku zamierzają zakończyć umowę o pacę i chcą skorzystać z takiej ulgi. Jeżeli nie zrobimy tego do końca stycznia, będziemy musieli czekać do następnego roku! Co ciekawe, w ciągu roku do małego ZUS-u mogą zgłaszać się tylko te osoby, które ukończyły dwuletni okres preferencji lub dokonały odwieszenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji dokumenty przekazujemy w terminie 7 dni od pierwszego dnia wznowienia działania firmy po zawieszeniu lub pierwszego dnia, w którym spełnione zostały warunki do korzystania z małego ZUS-u plus. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o okresie korzystania z ulgi o nazwie Mały ZUS Plus? Istotne jest to, że pozostaje on ograniczony do 36 miesięcy w trakcie 60 miesięcy prowadzenia firmy. W roku 2023 stosowna ustawa o Małym ZUS-ie Plus wskazała na wydłużenie ulgi o 12 miesięcy. To z kolei oznacza, że przedsiębiorcy korzystający z ulgi w 2023 roku mogą nadal z niej korzystać, aż o 12 miesięcy dłużej (czyli w sumie przez 48 miesięcy!). Pamiętajmy jednak o tym, że wydłużenie ulgi odnosi się jedynie do przedsiębiorców, którzy w roku 2023 korzystali z Małego ZUS-u Plus. W celu ustalenia podstawy wymiaru składek społecznych, od 1 lutego 2020 roku znaczenie ma dochód uzyskiwany z prowadzonej działalności gospodarczej. Wynik obliczeń zaokrąglamy do pełnych groszy, a następnie mnożymy go przez współczynnik 0,5 i ponownie zaokrąglamy do pełnych groszy. 

Jeśli dane osoby w poprzednim roku stosowały przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym w formie karty podatkowej oraz nie korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług, zastosować należy pomnożenie rocznego dochodu z działalności przez współczynnik 0,5. Gdy końcówka wyniku jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, zaokrąglamy ją w górę i na odwrót - gdy jest niższa, zaokrąglamy grosze w dół. To samo dotyczy także tych osób, które korzystały z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Poza zgłoszeniem do ZUS-u z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia, przedsiębiorca musi pamiętać o przekazaniu do zakładu następujących informacji:

  • Forma opodatkowania w poprzednim roku kalendarzowym
  • Roczny przychód i dochód z działalności gospodarczej (w tym także przychody i dochody uzyskane w czasie obowiązywania danej formy opodatkowania)
  • Podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych w konkretnym roku kalendarzowym

Jak widzimy, Mały ZUS Plus jest dostępny dla licznego grona przedsiębiorców, którzy spełniają określone warunki. Dotyczą one głównie osiągania przychodu niższego niż 120 tysięcy złotych w danym roku. 

Materiał zewnętrzny