Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 03:19
PRZECZYTAJ!

Wykrywanie sygnałów ostrzegawczych: kiedy przeprowadzić restrukturyzację?

Firmy, niezależnie od swojej wielkości czy branży, często muszą dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, konkurencji i wymagań klientów. Niestety, nie zawsze są w stanie zrobić to skutecznie lub na czas, co może prowadzić do problemów finansowych, a nawet upadłości. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają wyprowadzić firmę na prostą. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Sprawdź, kiedy warto ją rozpocząć i na jakie sygnały trzeba zwracać uwagę.
  • 23.10.2023 17:33
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wykrywanie sygnałów ostrzegawczych: kiedy przeprowadzić restrukturyzację?

Jakie są przesłanki do rozpoczęcia restrukturyzacji?

Prawo dopuszcza kilka sytuacji, w których może zostać rozpoczęta restrukturyzacja spółki. Pierwszą z nich jest niewypłacalność, co oznacza, że firma nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań. Niewypłacalność staje się oficjalnie uznawana, gdy opóźnienie wynosi przynajmniej trzy miesiące. Wykazuje się ją także wtedy, gdy wartość zobowiązań pieniężnych przewyższa wartość majątku spółki przez okres przekraczający 24 miesiące.

Przesłanką do rozpoczęcia restrukturyzacji może być również stan zagrożenia niewypłacalnością, który oznacza, że chociaż sama niewypłacalność jeszcze nie wystąpiła, istnieje realne ryzyko, że się pojawi w najbliższych miesiącach.

Na przykład jeśli spółka przestaje spłacać zobowiązania przez jeden miesiąc, ale analiza wskazuje, że nie będzie w stanie tego zrobić także w kolejnych miesiącach, pojawia się realne zagrożenie niewypłacalnością. Już wtedy warto skontaktować się z doradcą restrukturyzacyjnym Continuum. Doradzi on, jakie kroki warto podjąć. Im wcześniej Twoja firma zareaguje na problemy, tym większa jest szansa na pomyślne przeprowadzenie całego procesu.

Jakie zdarzenia mogą wskazywać na konieczność restrukturyzacji biznesu?

Same problemy z regulowaniem zobowiązań to zazwyczaj ostatni dzwonek na to, by przygotować plan restrukturyzacyjny firmy. Przesłanki zwiastujące problemy można dostrzec już wcześniej. Do sygnałów ostrzegawczych zaliczamy m.in.:

malejące zyski – to jeden z najbardziej oczywistych zwiastunów problemów; jeśli firma zauważa systematyczne obniżanie się swoich dochodów lub brak płynności przez opóźnienie w płatnościach klientów, może to być sygnał, że aktualne strategie nie działają efektywnie,

utrata rynku – ograniczenie udziałów w rynku lub trudności w pozyskiwaniu nowych klientów mogą być znakiem, że firma traci konkurencyjność i powinna rozważyć restrukturyzację,

problemy kadrowe – jeśli firma ma problemy z utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników lub narastają w niej konflikty wewnętrzne, może to wpływać negatywnie na jej wyniki,

nagły wzrost kosztów – zwłaszcza jeśli nie jest on uzasadniony zwiększonymi inwestycjami czy rozwojem, może być problemem, który wymaga reakcji.

Kiedy rozpocząć restrukturyzację spółki?

Wymienione wcześniej sygnały często są ignorowane przez przedsiębiorców. Może to wynikać z braku odpowiedniej perspektywy i doświadczeń z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną biznesu. Dlatego tak ważne jest wsparcie doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego. Gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały ostrzegawcze, skontaktuj się z firmą Continuum, której eksperci mogą pomóc uniknąć upadłości.

--- Artykuł sponsorowany ---