Nasza Gazeta

Tobiszowski: Parlament Europejski zatwierdza porozumienie w sprawie lepszego etykietowania opon

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: WYDARZENIA

Ważna informacja dla rynku motoryzacyjnego w Europie. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie w sprawie lepszego eksponowania etykiet na oponach. Dzięki temu będą one bardziej ekologiczne, bezpieczniejsze i cichsze, a konsumentowi łatwiej będzie dobrać produkt dostosowany do jego potrzeb. Polskim sprawozdawcą w zakresie nowych przepisów z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) był Grzegorz Tobiszowski.

 

– To istotna zmiana przede wszystkim z punktu widzenia konsumentów. Będziemy bowiem otrzymywać dokładniejsze informacje dotyczące nabywanych produktów. Zupełnie inne opony są potrzebne w Skandynawii, a inne w polskich warunkach, o czym niejednokrotnie nie jesteśmy wystarczająco informowani przez producentów. Dzięki nowym przepisom, będziemy mogli wybrać opony najbezpieczniejsze i najbardziej paliwooszczędne, a co za tym idzie najbardziej ekologiczne – mówi Tobiszowski.

 

Zamiarem unijnego procesu legislacyjnego było uwzględnienie postępu technologicznego w produkcji opon, który miał miejsce w ostatniej dekadzie, jak również rozwój sprzedaży on-line. Wśród najważniejszych zmian określonych w przepisach unijnych znalazły się:

  • aktualizacja wzoru etykiety, obejmującej także piktogramy przyczepności na ośnieżonej i oblodzonej powierzchni zgodnie z międzynarodowymi standardami, jak również kod QR;
  • lepsza ekspozycja etykiety, także w sprzedaży on-line i reklamach internetowych;
  • usunięcie nieużywanych już najniższych klas efektywności paliwowej, przez co ich skala stanie się bardziej przejrzysta i zrozumiała;
  • obowiązek etykietowania opon stricte dla ciężarówek i autobusów (opon C3);
  • skuteczniejsze egzekwowanie przepisów, dzięki nakazowi rejestracji opon w bazie produktów.

 

Warto podkreślić, że system etykietowania opon ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i poprawie zdrowia publicznego -  redukować emisje gazów cieplarnianych oraz hałas i zanieczyszczenia powstałe w wyniku transportu drogowego (ścieralność opon). Tak więc rozporządzenie ma realizować te cele poprzez nakazanie lepszego informowania konsumentów przede wszystkim o efektywności paliwowej, bezpieczeństwie i hałaśliwości opon.

 

Jak wynika z unijnych danych z transportu drogowego pochodzi ok. 22% emisji gazów cieplarnianych w UE. Opony – głównie z powodu oporu toczenia – decydują o 20-30% zużycia paliwa. Zmniejszenie oporu pomaga więc obniżyć emisję, a niższe zużycie paliwa zaoszczędza konsumentom kosztów.

 

Należy także podkreślić, że rozporządzenie nie wprowadza żadnych nowych wymagań dotyczących samych opon.

Czytany 76 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 maj 2020 09:11

Kontakt z redakcją

tel.: 32 209 18 18
kom.: 509 797 881

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do nas na Facebooku

Licznik odwiedzin

012149231
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Obecny miesiąc
Ubiegły miesiąc
Razem
1573
3057
6641
108908
171913
12149231
Twoje IP: 18.206.13.28
2020-05-27 10:20:26