Nasza Gazeta

Mikołowscy dwaj bracia rycerzami Zakonu Św. Sebastiana

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: WYDARZENIA

W pierwszy weekend w Żatecu koło Pragi w Czechach odbyło się zebranie plenum EGS. Przewodniczył prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Żatecu, ordynariusz diecezji litomierzyckiej ks. bp Jan Baxant odprawił mszę świętą koncelebrowaną, podczas której odbyła się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana.W grupie braci, którzy zostali włączeni do Rycerstwa Św. Sebastiana znajdowali się: Hetman Dariusz Mrokwa oraz Sekretarz Leszek Wolski z Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie.

Do Czech pojechała liczna grupa braci kurkowych z całej Europy . Tuż po przyjeździe do Zatecu bracia kurkowi w mundurach przeszli na plac miejski, gdzie zebrali sie wszyscy uczestnicy uroczystości. Braci Mikołowskich powitał prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode i sekretarz generalny EGS Peter Olaf Hoffmann. Uformował się pochód, który przeszedł ulicami miasta do kościoła.

Podczas mszy świętej odbyła się uroczysta ceremonia inwestytury nowych rycerzy – w tym mikołowian. W kościele, w nawie głównej zajmują miejsce bracia w swoich strojach organizacyjnych. Kapituła Rycerstwa i kandydaci zajmuje miejsce w prezbiterium. Na koniec czytania Słowa Bożego bezpośrednio przed modlitwą powszechną odbywa się inwestytura. Główny celebrans, w Zatecu był to ks. bp. Jan Baxant, zaprasza najwyższych rangą reprezentantów Rycerstwa (z reguły jest to Wielki Mistrz oraz Przeor i Kanclerz) by dokonali ceremonii inwestytury. W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: „Ja, przy wsparciu Boga w Trójcy Jedynego, Ojca, Syna i Ducha Świętego ślubuję uznać hasło Rycerstwa św. Sebastiana w Europie. „Pro Deo. Pro Europae Christianae Unitate, Pro Vita" za myśl przewodnią naszego życia, że wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa.

Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode wygłosił następnie formułę: Jesteście teraz pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymujecie znaki waszej przynależności, które powinny być dla was wezwaniem do służby, a nie do próżności. Po nabożeństwie nastąpiły gratulacje dla nowych rycerzy. Dariusz Mrokwa oraz Leszek Wolski jako pierwsi Mikołowscy bracia zostali wyróżnieni tym zaszczytnym i jakże zobowiązującym tytułem: Rycerza Zakonu Świętego Sebastiana.

Czytany 623 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 kwiecień 2018 10:39

Licznik odwiedzin

009928808
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Obecny miesiąc
Ubiegły miesiąc
Razem
2395
3898
9712
79038
143441
9928808
Twoje IP: 52.23.192.92
2019-02-20 07:10:56

Nasza Gazeta

EKO POWIAT

EKO POWIAT