Nasza Gazeta

Z jakim prądem płynie Tauron?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: WYDARZENIA

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że Elektrownia Łaziska znalazła się na pierwszej linii frontu światowej, a raczej europejskiej wojny. Nie strzelają w niej działa, ale szeleszczą banknoty. Wojna toczy się o wielkie pieniądze, władzę i „rząd dusz”, czyli kontrolę nad opinią publiczną. Jednym słowem chodzi o energetykę.

Po jednej stronie barykady znalazły się kraje siedzące na węglu, a po drugiej miłośnicy wiatraków, paneli słonecznych i rosyjskiego gazu. Na tym poziomie polityki i biznesu nie ma znaczenia prawda. Szkoda więc czasu na jałowy spór o wyższości energetyki węglowej nad odnawialną albo odwrotnie. Tę batalię wygrywa na razie antywęglowe lobby mające za sobą, m.in. Komisję Europejską, Niemcy, Francję i cały szwadron zależnych od nich finansowo mediów, think-thanków, organizacji ekologicznych i „niezależnych” ośrodków badawczych. Po węglowej stronie stoi kilka krajów, ale najwięcej ma do wygrania albo stracenia Polska. Energetyki węglowej musimy bronić jak niepodległości i nie ma w tym ani słowa przesady. Cała zależna od państwa machina propagandowa powinna służyć jednemu przekazowi: węgiel jest ok, a tradycyjnym elektrowniom nie może spaść włos z głowy. Jaka tu jest rola dla tytułowego Tauronu?

Chodzi o to, aby właściciel Elektrowni Łaziska wreszcie się obudził i publicznie powiedział jakieś dobre słowo o swoim zakładzie.

Tauron wydaje grube miliony na promocję, ale ta para idzie w medialny gwizdek. Koncern nie robi nic, aby przekonać opinię publiczną powiatu mikołowskiego, że trzeba i warto bronić Elektrowni Łaziska. Martwi nas to, ale kto się przejmuje lamentem małej, prowincjonalnej gazety? Na szczęście z troską nad energetycznym gigantem pochylają się także inne, o wiele ważniejsze głowy. Nieoficjalnie wiadomo, że polityka promocyjna Tauronu budzi zastrzeżenia na szczytach partii rządzącej. W Polsce od zawsze panuje zasada, że spółki skarbu państwa zasilają reklamowo media przychylne władzy. Za czasów koalicji PO-PSL, na ogłoszenia z tego źródła nie mogły więc liczyć np. Telewizja Republika, tygodnik „Sieci” czy portal „wPolityce”. Największe komercyjne stacje i redakcje (m.in. TVN, Polsat, Gazeta Wyborcza) sprzyjały tym rządom, więc kasa z państwowych spółek płynęła do nich szerokim strumieniem. PiS nie zmienił tej reguły. Po zmianie rządów spółki skarbu państwa tradycyjnie zasilają media publiczne oraz te, które w czasach PO-PSL, wbrew przeciwnościom losu trwały przy Jarosławie Kaczyńskim. Jak się okazuje od reguły bywają wyjątki.

Zwolennicy PiS przetykali uszy ze zdumienia, kiedy w krytycznym wobec rządu „Antyradiu” pojawiły się w ubiegłym roku reklamówki Tauronu.

Ale to jeszcze nic. Państwowy energetyczny gigant dorzucił się do imprezy sylwestrowej zorganizowanej przez Polsat w Katowicach. Tej telewizji daleko jest do antyPiS-owej retoryki TVN, ale trudno też stację Solorza uznać za przychylną rządowi. Tauronowskie czapeczki powiewały u stóp ubiegającego się o reelekcję prezydenta Katowic, kiedy o północy składał życzenia. Elektorat PiS odebrał ten sygnał jednoznacznie. Partia rezygnuje z walki o stolicę Śląska. Być może strategia promocyjna Tauronu dlatego jest tak słaba, ponieważ władze spółki mają w tej chwili poważniejsze sprawy na głowie. Po styczniowej rekonstrukcji rządu gruchnęła wieść, że prezes Tauronu pakuje walizki. Nie jest tajemnicą, że zarząd firmy pochodzi z tzw. krakowskiego desantu, czyli ludzi cieszących się zaufaniem Beaty Szydło. Po dymisji, jej wpływy gwałtownie się skurczyły. Na dodatek, krakowski desant w Tauronie pozbawił stołków wcześniejszy desant - wrocławski. A wiadomo kto jest z Wrocławia. Premier Mateusz Morawiecki.

W Tauronie i politycznym otoczeniu spółki wszyscy teraz liczą na to, że wróci desant wrocławski i wysadzi ze stołków desant krakowski.

W sumie lepiej być „podpiętym” pod aktualnego, a nie poprzedniego premiera. Nic dziwnego, że Krakusom, którzy rządzą m.in. Elektrownią Łaziska, pali się pod stołkami i zapominają
o takich drobiazgach, jak promocja narodowej strategii energetycznej. (fil)

Czytany 1146 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 11:00

Licznik odwiedzin

009928818
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Obecny miesiąc
Ubiegły miesiąc
Razem
2405
3898
9722
79048
143441
9928818
Twoje IP: 52.23.192.92
2019-02-20 07:11:34

Nasza Gazeta

EKO POWIAT

EKO POWIAT