Nasza Gazeta

Śladami trzech muszkieterów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: SPORT

Wiosenna szermierka w Mikołowie, to już wieloletnia tradycja. Adepci fechtowania szpadą, a także szermiercze „dinozaury” zjeżdżają do Mikołowa, by w dwa dni rywalizować w Turnieju o Puchar Burmistrza Mikołowa oraz Dinozaur Cup, a także w Turniej Małego Rycerza o Puchar Dyrektora MOSiR. Tegoroczne turnieje rozegrano 17 i 18 marca.

Młodych następców literackich trzech muszkieterów wystartowało prawie dwie i pół setki ze Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Jeśli do tego dołożyć tych, którzy na planszach błyszczeli dawniej, to można sobie wyobrazić ile razy w te dwa dni krzyżowano broń na planszach.

W turnieju o Puchar Burmistrza Mikołowa rywalizowali szpadziści w kategorii juniorek i juniorów młodszych i młodziczek i młodzików. W kategorii juniorek młodszych wystartowały 24 szpadzistki, w tym pięć z AKS-u Mikołów. Zwyciężyła Anna Wieczorek z Muszkietera Gliwice. Reprezentantki AKS-u uplasowały się na miejscach: Julia Pieszur – 12, Maria Chmielorz – 20, Marta Muszer - 21, Maria Muszer – 23 i Julia Paluch – 24.

W kategorii młodziczek wystartowały 23 zawodniczki, w tym jedna mikołowianka. Zwyciężyła Emilia Jaroszek z Pałacu Młodzieży Katowice, a Eliza Skalik z AKS-u sklasyfikowana została na 22 miejscu.

19 zawodników, w tym jeden z Mikołowa, wystartował w kategorii juniorów młodszych. Najlepiej fechtował Mikołaj Radosz z Grass-Hopper Kalwaria, a trzecie miejsce przypadło Radosławowi Jędrzejczykowi z AKS-u, co jest dużym sukcesem jego i klubu.

Najliczniej obsadzona była kategoria młodzików. Do rywalizacji stanęło 34 zawodników, w tym jeden z AKS-u. Zwyciężył Krzysztof Bezuch z RMKS-u Rybnik, a mikołowianin Jan Olbryś był 30.

W sumie w Turnieju o Puchar Burmistrza Mikołowa przez plansze przewinęła się setka młodych szpadzistek i szpadzistów, z czego ósemka z mikołowskiego AKS-u.

Jeszcze liczniejszą obsadę miał Turniej Małego Rycerza. O Puchary dyrektora MOSiR walczyło 137 najmłodszych adeptów walki białą bronią. Nazwa turnieju wskazuje, że powinni to być szabliści, ale turniej rozgrywano też w kategorii szpady. Tym razem do walk stawali zawodnicy i zawodniczki w kategorii dzieci i zuchów.

Kategorię dzieci, a ściślej dziewczynek obsadziło 38 zawodniczek, w tym jedna przedstawicielka AKS-u. Zwycięstwo przypadło Lilianie Porwał z UKS-u Trójka Radlin, a mikołowianka Maria Palenta sklasyfikowana została na 18 miejscu.

W gronie chłopców z grona 30 startujących, najlepiej fechtował Bartłomiej Kurowski z Piasta Gliwice. Krzysztof Fułat (AKS) był 30, a jego klubowy kolega, Jan Prokopowicz – 33.

W kategorii „zuch” dziewcząt rywalizowało 26 zawodniczek. Pierwsza była Oliwia Janeczek z Muszkietera Gliwica, a Antonina Chmielorz z AKS-u uplasowała się na miejscu 21.

Męskie grono „zuchów” reprezentowane było przez 35 zawodników, w tym jednego mikołowianina. Najwyższy stopień podium dla zwycięzców wywalczył sobie Piotr Włodarczyk ze Szpady Wadowice, a przedstawiciel gospodarzy, Franciszek Prokopowicz był 34.

Tadeusz Piątkowski

Czytany 1194 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 kwiecień 2018 09:54

Licznik odwiedzin

010414228
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Obecny miesiąc
Ubiegły miesiąc
Razem
3955
6954
10909
88351
112956
10414228
Twoje IP: 54.145.45.143
2019-06-18 19:26:56

Nasza Gazeta

EKO POWIAT

EKO POWIAT